BLOG HAKKINDA

NEDEN YEMEK?
Öncelikle iyi yemeğin yaşam kalitesini yükselttiğini düşünüyorum. Kanımca düzgün beslenmiş bir beden yalnızca sağlıklı değil aynı zamanda mutluluğa daha yakındır. İyi yemek hayata bakışınızı etkiler. Ruh halinizi değiştirir. Dünyayla olumlu bir etkileşime girmenize yardımcı olur.

Yediden yetmişe farklı yaşlardan, farklı kesimlerden insanları bir araya getiren sosyal bir paylaşımdır. Yer yüzündeki her toplumda o yörenin kültürüyle kaynaşmış bir ritüeldir. Hem özel bir paylaşımdır hem de her gün yaşanır. Sıradan bir aktivite olmasına rağmen değerini asla yitirmez, canlıdır. Zamanla bazı yemekler evrim geçirir, bazı yemeklerden aldığımız zevk ise neredeyse hiç değişmez. İnsanlarla beraber bazı alışkanlıklar değişir ama bu ritüel hep hayatımızdadır.

Kültürlerin motiflerini belirler, aynı zamanda bilimlere de konu olur. Ulusların rengidir, hatta yeme alışkanlıklarından toplumların stereotiplerinin oluşmasına etki eder. Tıpın konusu olur ve ekonomi ile sanayinin önemli bir lokomotifidir.

Tüm bunların yanı sıra benim için bir tutkudur yemekler. Ömrüm boyunca mükemmeli ararım. Bulduğum zamanlar çok sevinirim, çünkü sevdiklerimle paylaşabilirim. Sürekli ararım dolayısıyla. Pişirme teknikleri, doğanın nimetleri, işlenmiş ürünlerin çeşitliliği, yaklaşımlardaki farklılıklar, entellektüel birikim, hayatın başka alanlarından beslenme, gelişim girer işin içine. Mutfak aletleriyle daha eğlenceli hale gelir her şey. Tabi hüsran da olur. Hayal kırıklıkları, sinir bozuklukları. Bir yolculuktur pişirmek. Kuşaktan kuşağa geçen kadim ilimlerdendir. Vakıf olmak için hayatlar adanır.NEDEN AKDENİZ?
Tamamen kişisel bir tercih. Aslında tercihten ziyade bir oluş. Kendimi yakın hissettiğim, yeryüzünde bir aidiyet hissettiğim tek bölge. Gözlerimi kapayıp memleketim diye düşündüğümde zihnimde canlanan tek yer. Akdeniz derken Ege kıyıları ve adaları, Lübnan, Kuzey Afrika kıyısındaki ülkeler, İspanya, Fransa, Portekiz, İtalya, Yunanistan gibi ülkeleri içine alan koca bir coğrafyayı kastediyorum. Kocaman ve çok renkli ama aslında bir bütün. Gördüğüm en güzel, en uyumlu mozaik. Tatlılık, naiflik, cömertlik, tazelik, birikim, mütevazilik, canlılık bana Akdeniz'i çağrıştıran en güzel değerler. Yemekleri ise, yeryüzünde içselleştirebildiğim tek kültürün muhtemelen en önemli parçası. Benim için Dünya'nın merkezidir Akdeniz.

NEDEN YOLCULUK?
Çünkü yaşıyor olmanın doğal bir izi, birikimdir, keşfetmektir. Kendini, insanlığı, doğayı anlamak, deneyimdir yolculuk. Yanımıza aldıklarımız ve seçtiklerimizle hayatın ta kendisidir.

YEMEKLER ÜZERİNDEN AKDENİZ ÜLKESİNE YOLCULUĞUN BİLETLERİNİ BEN HİÇ USANMADAN TEKRAR TEKRAR ALMAK İSTEDİM. İŞTE BU BLOG BU SEYAHATLERİMDEN NOTLARDIR.